Gelinlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gelinlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Asırlardan beri gelinlik giymek kadınlar için bir hayal kurma nedeni olan yeni bir hayata başlamanın simgesi olmuştur. Bundandır ki yaygın bir biçimde beyaz renkte, uzun veya isteğe göre modellerde şekillenmektedir.

İlk Gelinlik Kim Tarafından Giyildi?

Tarihi bulgular bugünkü şekle ve görünüşe benzer olarak ilk gelinliğin M.Ö. 2000’li yıllarda giyildiğini gösterse de insanlığın tarihe not ettiği bir belge olarak gördüğü ilk gelinliği 16. yüzyıldaki İngiltere Kraliçesi Victoria’nın Albert ismindeki nişanlısıyla evlenecek iken giydiğini biliniyor. Gelinliklerin renginin beyaz olmasının mucidi de beyaz rengini saflık ve temizlik olarak göre Kraliçe Victoria olarak dünya tarafından kabul edilmektedir.

Gelinlik Modelleri

Kimi tezlere göre ise Türk kültüründen en başından beri gelinlik hatta farklı çeşitlerde gelinlik modelleri Türk kızları arasında dikilmekte ve en mutlu günlerinde giyilmekteydi. Çin ile ticari anlamda sıkı ilişkileri bulunan Türk toplulukları, İpekyolu üzerinde bulunmalarından kaynaklı olarak ipek kumaşından gelinlik üretiyorlardı. Ancak gelinliğin beyaz rengi üzerinde birleşmesi ve çok daha farklı biçimlerde modellere ulaşması için 16. yüzyılı beklemek gerekecekti.

Abiye Giysilerin Tarihi

Diğeri abiye ise kelime anlamı olarak törene ve etkinliğe uygun giyişi anlamını taşımakla birlikte Fransızcadan gelen bir kelime özelliği taşımaktadır. Günümüzde de sözlük anlamına uygun olarak düğün, toplantı veya özel günlerde kadınlar farklı renk ve modellere sahip abiyeleri tercih etmektedirler.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Sanal Ofis Kiralamanın Avantaları

Sanal Ofis Kiralamanın Avantaları

Kanvas Dekoratif Duvar Tablosu

Kanvas Dekoratif Duvar Tablosu

Güvenilir Tadilat Firması

Güvenilir Tadilat Firması

Kumaş Alan Yerler 2021

Kumaş Alan Yerler 2021

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir