İş Veren ve İşçilerin Bilinçlendirilmesi

İş Veren ve İşçilerin Bilinçlendirilmesi

Ülkemizde özellikle inşaat sektöründe bir çok işçi yaralanmaları ve ölümleri ile karşılaşıyoruz. Bu durumda hem işçinin bilinçsiz olması hem de iş verinin bilinçsiz olması etken. Kimi işverenlerin gerekli güvenlik önlemlerini almasın rağmen işçiler bunlar göz ardı edebiliyor. Bu durumda işçilerin iş veren tarafında bilinçlendirilmesi bir çok hayat kurtarabilir. Kimi iş yerlerinde ise tam tersi iş veren güvenlik önlemlerini almaya gerek duymuyor. Bu durum da iş verinin bilinçlendirilmesi gerekir.

Fakat tüm iş verenlere ulaşmak mümkün değildir. Bu nedenle bu durumu çözmenin en etkili yolu yeni bir yasa çıkarmak olmuştur. Yeni yasa ile artık iş verenler bünyelerinde bir iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundadır. Yakınımızda yaşanan büyük facianın ardından hem devlet hem de iş verenler iş güvenliği konusunda daha bilinçli bir hale gelmiştir. Çıkan yasa da bunu desteklemiştir. Yapılan araştırmalar özellikle izmir osgb ve aydın osgb firmalarına son zamanlarda oldukça yoğun bir talep olduğunu göstermektedir.

Soma’nın yakınında bulunan bu iller faciadan daha fazla etkilendikleri için daha fazla önlem almaya yönelmişlerdir. Keşke bu önlemleri faciadan önce alsaydık ve 300 gencimiz şuan hayatta olsaydı tabi ki fakat bir olayı yaşayıp bilinçlendikten sonra insanlar daha dikkatli davranıyorlar. Yakın çevrede daha önce böyle bir olay gerçekleşmediği için hem vatandaşlar hem de hükümet oldukça hazırlıksız bir şekilde yakalandı. İşçilerin ve iş verenin aldığı önemlerin yetersizliği bize bir ders oldu.

sponsor reklam

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir