Dış Cephe Kaplamaları 2022

Dış Cephe Kaplamaları 2022

İster tek katlı ister çok katlı olsun dış cephe bir binanın veya bir yapının stilini ve tarzını belirleyen çok önemli bir detaydır. Dış cephenin kaplaması için günümüzde boya dışında taş, ahşap, tuğla, panel gibi pek çok farklı malzemeler kullanılmaktadır.

Dış Cephe Neden Önemlidir?

Çoğunlukla yapının makyajı olarak nitelendirilen dış cephe kaplaması aslında dört mevsim hava koşullarına karşı binayı korur; güneş, yağmur, kar veya don gibi hava olaylarında binanın ısı yalıtımını sağlar. Bununla birlikte dış cephenin kaplamasında kullanılan malzemeler ses yalıtımı işlevini yerine getirerek kullanılan malzemeye bağlı olarak ses geçirgenliğini en düşük seviyelere indirir.

Alüminyum Dış Cephe Kaplamaları

Hem ısıya hem de suya karşı dayanıklı bir malzeme olan alüminyum dış cephe kaplama malzemeleri hafif, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Özellikle iş merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde kullanılabilir.

Ahşap Dış Cephe Kaplamaları

Diğer malzemeler ile karşılaştırıldığında ısı yalıtımı daha yüksek olan ahşap dış cephe kaplamaları betonarme yapıların üzerine giydirme olarak yapılır. Ahşap malzemenin istenilen görüntüyü vermesi ve dayanıklı olması önemlidir. Hafif bir malzemedir.

Betopan Dış Cephe Kaplamaları

Yeni nesil bir dış cephe kaplama malzemesi olan betopan ekonomik bir yöntemdir. Uzun yıllar binayı koruyan betopan sistemleri ahşap ve çimentonun birleştirilmesi ile oluşturulur. Depreme, yangına dayanıklı olan bu kaplama malzemesi rutubetli yüzeylerde bozulmaz.

PVC Dış Cephe Kaplamaları

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylı polimer bazlı PVC dış cephe kaplamaları 1960’lı yıllardan beş kullanılmaktadır. Isı yalıtımının yanında su geçirmez özelliği de bulunmaktadır. Hafiftir, yangına, aşınmaya karşı dayanıklıdır. Üretim maliyeti diğer malzemelere göre düşüktür, enerji tasarrufu sağlar. Binayı dış hava koşullarına karşı korur ve nem ile paslanmayı engeller. Özellikle okul, fabrika, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro salonu, hava alanları, hastanelerde sıkça kullanılan PVC dış cephe kaplamalarından farklı renk ve dokularda kullanmak mümkündür.

Tuğla Dış Cephe Kaplamaları

Evinizde doğal ve kırsal bir hava elde etmek için tuğla dış cephe kaplama tercih edilmelidir. Klasik, rustik, kırsal stillerde kullanılabilen bu dış cephe kaplamalarında zevkinize ve tercihinize göre farklı renk seçenekleri bulmak mümkündür. Gerçek tuğla yerine daha ekonomik olan yapay tuğla kaplama malzemesi de tercih edilebilir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Lavabolu Banyo Modelleri

Lavabolu Banyo Modelleri

IQOS Elektronik Sigara Nerede Satılıyor

IQOS Elektronik Sigara Nerede Satılıyor

Yalıtım Nedir? Nasıl Yapılır?

Yalıtım Nedir? Nasıl Yapılır?

En İyi Nakliye Firmaları Burada

En İyi Nakliye Firmaları Burada

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir