Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile binaların dış cephe kaplama uygulamalarında da gözle görülür bir çeşitlenme meydana gelmiştir. Bu yazı içerisinde dış cephe kaplamasının genel olarak ne olduğu, neden kullanıldığı ve çeşitlerinin neler olduğundan bahsedilecektir.

Dış cephe kaplama uygulamasının esas amacı binada ses ve ısı yalıtımını sağlamak, binanın genel özelliklerinin korunmasını sağlamak ve binaya estetik bir görüntü vermektir. Bu uygulamaların montajında kullanılan malzemeler sayesinde ısı izolasyonu ve ses izolasyonu sağlanabilecektir. Bahsedilen uygulamanın montajı öncesinde tüm binanın özelliklerini gözetmek ve bu sayede söz konusu binaya uygun malzemeleri seçerek bir dış cephe kaplama uygulaması yapmak uygun olacaktır.

Bahsedildiği üzere dış cephe kaplama uygulaması sayesinde binada ciddi anlamda bir ısı tasarrufu oluşacaktır. Ayrıca bina çok daha bakımlı ve yeni gözükecektir.

Teknolojik gelişimler, dış cephe kaplaması için çok geniş bir seçenek yelpazesi oluşturmaktadır. Bununla birlikte, uygulamalarda kullanılan malzemenin hafifliği ve montajlarının oldukça kolay ve kısa sürmesi de oldukça avantaj sağlamaktadır.

Dış cephe kaplama uygulamalarında daha çok ahşap, prekast, yalı baskı, alüminyum kompozit panel, doğal taş ve amerikan siding, silikon cephe gibi uygulamalardan faydalanılmaktadır.

Özetle belirtilecek olur ise dış cephe kaplama uygulamaları, binayı uygun olmayan hava şartlarından (şiddetli yağmur, dolu, kar, kum fırtınası, aşırı rüzgâr vb.) korur ve bunun yanı sıra, ses ve ısı yalıtımına imkân verir. Böylece ısı tasarrufu sağlanabilir. Binaya estetik bir görüntü katar. Binanın kullanım ömrünü uzatır.

Dış Cephe Uygulama Çeşitleri:

Dış Cephe Mantolama:

Ülkemizde oldukça fazla tercih edilen yöntemdir. Bunun en büyük nedeni düşük maliyetli olmasından ileri gelmektedir. Ayrıca 2011 yılında uygulamaya geçen Kanun ve Yönetmelikler de bu yıl itibariyle yapılacak yapının belirtilen yalıtım standartlarına uymasını zorunlu tutmaktadır. 2011 öncesi inşa edilen yapıların ise Mayıs 2017’ye kadar gerekli belgeleri alması zorunlu olmuştur.

Amerikan Siding:

Boya ve bakım gerektirmeyeceğinde oldukça uzun süre kullanılabilecek bir çeşit kaplamadır. Yapıyı olumsuz hava şartlarında bir kafes etkisi yaratarak korumaktadır.

Ahşap Kaplama:

Estetik görünüyor olsa da yanıcı özelliğinden ötürü genellikle çok fazla tercih edilmemektedir.

Taş Kaplama:

Bu uygulama daha çok yazlık evlerin olduğu bölgelerde tercih edilmektedir. Kışın sıcak yazın da soğuk tutma özelliğine sahip bazı taşlar da bulunmaktadır.

Prekast Kaplama:

Dış cephe kaplamalarında sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Ayrıca, ısı yalıtımlı sistemlerin mevcut olmasından dolayı ekstra bir mantolama ihtiyacı mevcut değildir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Tatil İçin Hangi Ada Tercih Edilebilir?

Tatil İçin Hangi Ada Tercih Edilebilir?

Kışın Evimizin Isısını Nasıl Koruyabiliriz?

Kışın Evimizin Isısını Nasıl Koruyabiliriz?

En Uygun ve En Güvenilir Araç Kiralama Firması

En Uygun ve En Güvenilir Araç Kiralama Firması

Naturel Cami Halısı Satan Kurumsal Firmalar

Naturel Cami Halısı Satan Kurumsal Firmalar

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir